NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп „Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
959
Калейдоскоп

„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена

Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на Берлинската стена. Това каза Борис Мисирков, който заедно с Георги Богданов е автор на изложбата в галерия „Алма матер“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. „Това, което направихме в университета се казва Coming Soon или „Предстоящо откриване“, защото си дадохме сметка, че 35 години вече все чакаме да се открие това, което ни предстои, и което започна да ни се случва след 1989 година“, каза Мисирков

| 22 Ноември 2024, 14:09 ч.
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Снимка © Христо Касабов / БТА (ЛФ)

Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на Берлинската стена.

Още със самото ми появяване не знаеха откъде съм, кой съм. Винаги съм бил много различен и съм се стремял към това. Това ми носи колкото щастие, толкова и негативи, човек трябва да показва характер и да отстоява позиции, каза художникът Греди Асса, който е носител на Националната награда за живопис „Захарий Зограф“ за 2023 година. 

Художникът получи официално наградата си на церемония в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.

Кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов връчи на Асса статуетка с образа на Захарий Зограф, дело на скулптора Георги Чапкънов, парична награда в размер на 4000 лева и почетна грамота на Община Самоков. 

Носителят на наградата посочи, че е много изненадан и щастлив, защото от известно време не се интересува за така наречения „художествен живот“.

Той каза, че се надява

Людмил Георгиев и галерия „Графикарт“ ще участват в първото международно изложение за съвременно изкуство в София Sofia Art Fair, което ще се проведе от 3 до 6 октомври в „София тех парк“. Това съобщиха от екипа на галерията.

„Людмил Георгиев, член на кръга „Графикарт“ и един от най-изявените ни съвременни графици, ще покаже дръзки цветове, различни форми и експериментални техники в своите нови графични творби от цикъла „Моите градини“, които ще бъдат подредени в индивидуална експозиция в павилион F3 на форум „Джон Атанасов“ в „София тех парк“ на 4 октомври“, разказват организаторите. 

Галерия „Графикарт“ също ще участва в изложението и ще представи останалата част от кръга „Графикарт“ - Васил Колев-Vassilo, Емануела Ковач, Бранко Николов и Веселин Дамянов&n

Фенове на хитовата поредица „Игра на тронове“, която приключи през 2019 г., могат да наддават за костюми, реквизити, декори и сувенири, предаде Асошиейтед прес.

Повече от 2000 предмета ще бъдат предложени на търг през октомври от аукционната къща „Херитейдж Окшънс“ (Heritage Auctions).

Началните цени  за емблематичните предмети варират от 500 до 20 000 щатски долара. Сред тях са доспехите и мечът на сър Джайм Ланистър, както и дребни реквизити като зъбни протези, използвани от белите бродници. 

Сред другите забележителни предмети са наметалата, палтата и кожените ансамбли на Денерис Таргариен, носени от Емилия Кларк, мечът Longclaw на Джон Сноу, изигран от Кит Харингтън, и брошката Hand of the Queen, носена от Питър Динклидж в ролята на Тирион Ланистър.

Очакват се дори предмети, които не са имали много екранно време, ка

Галапремиерата на „Гунди – легенда за любовта“ е събрала 8000 души в зала „Арена 8888 София“ на 9 октомври вечерта, съобщават продуцентите от „Междинна станция“. 

По думите им филмът е излъчен на 30-метров екран, най-големият създаван у нас, с цел прожекцията да бъде още по-завладяваща и да потопи зрителите максимално в историята на един от най-обичаните българи. Сред специалните гости на прожекцията са били съпругата на Георги Аспарухов – Величка Маркова, и синът им Андрей Аспарухов. 

Събитието е посрещнало над 1000 специални гости, сред които президентът Румен Радев, Илияна Раева, Наско Сираков, Александра Богданска, Диляна Попова, Виктор Стоянов, Наум Шопов, Евгения Джаферович, Ники Михайлов и Николета Лозанова, Графа. По син килим е преминал и екипът на прод

Кънтри групата Lilly of the West издава нов албум за Коледа. Идеята за Christmas with Lilly of the West е на Лили Друмева, която казва, че след 12 албума с групата й в стил кънтри, суинг или блус, е време и за първа коледна селекция. 

Празничният репертоар включва обичани евъргрийни като Joy to the World, White Christmas, Winter Wonderland, Silver Bells, Jingle Bells, Rockin’ around the Christmas Tree и други, поднесени с нови аранжименти. 

Има също немски и френски класики като Minuit, chretiens на Адолф Адам и Stille Nacht на Франц Ксавер Грубер, госпъл химна Go Tell it on the Mountain, както и емблематичната песен на канадския композитор Леонард Коен – Hallelujah. Записите се осъществяват от Станислав Донев (ст

Това каза Борис Мисирков, който заедно с Георги Богданов е автор на изложбата в галерия „Алма матер“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

„Това, което направихме в университета се казва Coming Soon или „Предстоящо откриване“, защото си дадохме сметка, че 35 години вече все чакаме да се открие това, което ни предстои, и което започна да ни се случва след 1989 година“, каза Мисирков.

Авторите превръщат стъклените кубове на галерия в грейнали витрини на нов търговски обект, изпълнени със сенките на неясни обекти на желанието. 

„Общо взето, се опитахме да си представим нещо като мазето на главите ни или мазето на душите ни, в което са захвърлени и прашасали звезди петолъчки, Ленин, Димитров… Паралелно сме започнали някакъв ремонт на цялата къща. Вдигнали сме скеле, но тези неща още се мотаят там. Не знаем точно в кой ъгъл да ги сритаме, кое ще изхвърлим, кое няма да изхвърлим. И затова цялата тази фантасмагория сега се прожектира на стените на галерията“, обясни Борис Мисирков.

Разказа, че почти всичко, което е показано и наредено за експозицията, е реално - използвани са истински бюстове от Музея на изкуството от периода на социализма, буркани с компот и др. Много ни радва играта с текстурата на нещата, които са близко и са остри, и нещата, които са размазани, каза Мисирков.

Русенският театър предлага шест спектакъла на своята публика през месец ноември. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

Началото ще бъде поставено на 4 ноември с "Опит за летене" - по Радичков. Режисьор е Недялко Делчев. Гост-актьор е Алексей Кожухаров, сценограф е Борис Хаджигеоргиев, а композитор е Пламен Мирчев - Мирона. Участва почти цялата трупа на театъра. 

"Историята, която ще види публиката, е като съновидение на човек, който вижда своите ученици. Всичко става в едно малко селце някъде в Балкана и всички познават попа, даскала и кмета, но най-вече даскала, който ги е създал като хора", коментира режисьорът.

Следващият спектакъл - по произведението на Стефан Цанев "Духът на поета", с режисьор Ивайло Ненов, ще бъде на 8 ноември. 

Забавната история "Натюрморт със затлъстял племенник" - с гост-актьорите Любо Нейков

Близо двучасов концерт изнесе тази вечер във Враца Лили Иванова. Публиката изпращаше с дълги аплодисменти и викове „Браво, Лили!" и „Обичаме те“ песните . Овациите бяха за „Студ“, „Сълза“, „Покруса“, „Бурната река“, „Този свят е жена“, „Невероятно“ и други нейни хитове, изпълнени пред пълната зала в Драматично-кукления театър в града.  

Примата излезе на сцената с елегантен черен панталон, блейзър в същия тон и бяла риза. Традиционното бурканче с мед беше до певицата, заедно с букети цветя. Тя изказваше благодарности на почитателите си след всяка песен.

„Тук не е много равно", пошегува се Лили Иванова, ходейки по сцената и представяйки лично своите музиканти. Характерно за певицата, тя отправи персонална благодарност към хората от екипа и музикантите от Li Orchestr

Два отпечатъка на творбата на Банкси „Момичето с балона“ ще бъдат продадени на търг в САЩ, съобщава Би Би Си.

Те са част от колекцията на Стив Лазаридис - бивш агент и фотограф на графити артиста, като се очаква те да бъдат продадени за около 60 000 до 80 000 щатски долара.

 По време на търг на „Сотбис“ през октомври 2018 г. друго копие от тази творба се самоунищожи и се превърна в произведението „Любовта е в кошчето“.

Миналия месец още един отпечатък на „Момичето с балона“ придоби известност, след като бе откраднат от галерия „Гроув“ в Лондон и впоследствие намерен от полицията.

Търгът включва и някои от другите най-ранни известни творби на Банкси, включително розов отпечатък с шаблон на плъх, който държи бормашина в моторна лодка, и изображение на бунтовник, който хвърля цветя.

Д

Колективна изложба с картини и пластики на шуменски художници, членове на „Клуб култура за Шумен“, беше открита в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Експозицията е част от второто издание на инициативата „Лято Арт".  

В изложбата участват Александър Величков, Бехчет Данаджъ, Валерий Желязков, Красимир Арсов, Калоян Тодоров, Десислава Досева, Мариана Петкова и Пламен Петков.

С изпълнения на китара се включи китаристката Кристин Николова. 

Събитието беше посетено от Зам.-кметът на община Шумен Доц. Виктория Ковчазова, представители на културни и творчески институции и граждани. 

Мариана Петкова поздрави организаторите на фестивала, участниците в изложбата и хората, дошли да разгледат художествената експозиция.

Журналистката Миглена Стефанова коментира пред публика картините на визуалните артисти. Според нея експозицията е сво

Между станалата картина и нестаналата крачката е само една и трябва да я усети човек - кога е направена тази крачка. Това казва художникът Симеон Спиридонов през 1996 година в документалния филм на БНТ  „Следа към себе си“.

РОДЪТ

Художникът е роден на 20 август 1944 г. в Севлиево, където са евакуирани родителите му по време на Втората световна война. Правнук е на видния възрожденец Христо Спиридонов - първи кмет на Севлиево след Освобождението, депутат във Великото Народно събрание. Главната улица на град Севлиево носи името на Христо Спиридонов.

Симеон Спиридонов е внук на подполковник Григор Спиридонов, загинал геройски при Разлог през 1912 г. по време на Междусъюзническата война. Главната улица на града носи неговото име. Баща му Димитър Спиридонов е икономист, осъден от Народния съд. 

ПЪРВИТЕ

По думите му е абсолютно съзнателно решението експозицията да бъде „извадена“ на стените на галерията, за да може студентите, които минават през нея, да видят това, което се случва.

„Но това очевидно обърква, защото непрекъснато виждаме хора, които се опитват да напъват вратите и да искат да видят какво всъщност има отзад. А всъщност има само сенки“, каза той.

Според Георги Богданов е важно как наблюдаващият приема силуетите, сенките и цветовете в „Предстоящо откриване“: „Изключително ни е важно студентите, които ежедневно минават, и това е обществено пространство, да ги възприемат. Щастливи сме, че го правят, което в днешно време означава, че минават с 10-20 секунди по-бавно през това място, вдигат телефончета, снимат всичко. Вярвам, че вечерта след срещата си с инсталацията, младежите си правят разбор и си дават сметка през какво са минали. Не настоявам студентите да са обременени с познание за това какви са силуетите“. 

„Това са нашите обременености, на хората над 50-годишна възраст, които бяхме 18-годишни през 1989 година - подготвени за едно, заживели в друго и носещи със себе си непрекъснато историята на държавата и справящи се с това какво носим като наследство. Опитвайки се да влезем в този магазин на неслучващото се, непрекъснато строящо се и предстоящо, в крайна сметка, бъдеще“, обясни Георги Богданов.

За авторите инсталацията представлява класическа фотография или класически светлопис върху по-големи платна. „Вместо на хартия и по метода на химията, чрез активиране на среброто, ние светлинно сме експонирали това, което иначе би се отразило на хартията. Много си поиграхме да има цветни петна, но са с доста обрани, ненаситени и в някакъв смисъл – ключови цветове“, каза Богданов.

Сценограф на изложбата е Александър Смолянов. „Предстоящо откриване“ е в рамките на първия Фестивал за европейска солидарност, посветен на падането на Берлинската стена. Форумът е организиран от културния център на Софийския университет (СУ) и сдружение „Център за четене и култура“.

„Александър Кьосев и културният център на университета ни дадоха тази задача още през пролетта – да помислим можем ли да направим нещо в тази галерия по случай 35 години от падането на Берлинската стена. Ние, общо взето, изпаднахме в лек ступор, защото за тези 35 години всичко е направено, всичко е казано, всички архиви са извадени. А и ние самите, както и общо взето цялата нация, не знаем точно какво ни се случва в момента“, каза Борис Мисирков.

„Не е случайно, но ние сме поканени да превземем това пространство от културния институт към университета, така че мястото е идеално. Надявам се максимално да сме постигнали целта с общуването със студентите по начина, по който сме го превзели“, отбеляза Георги Богданов.

„Ние в някакъв смисъл сме започнали буквално използвайки като платно стените на самата галерия. И оттам насетне се опитваме да ги преодолеем като автори отвътре, надявайки се, че зрителят, като наблюдател отвън, но най-вече разчитайки, че в крайна сметка ще се усети, че стените не съществуват и те са предимно и само в главите ни“, добави той.

Според него изложбата представя максимално разголени съзнанията на авторите, а ако има ирония в нея, то тя не е преднамерена.

„Посланието е, че нито свобода, нито демокрация, нито красив живот не са даденост и не са нещо, до което стигаш, правиш го и то е готово и завършено. А това е един процес – бавен, мъчителен, объркан, в който всички просто трябва да продължаваме напред“, отбеляза Борис Мисирков.

Борис Мисирков и Георги Богданов завършват заедно НГДЕК, НАТФИЗ и експериментален център Fabrica, Италия. Като фотографи, художници и кинематографисти работят изключително в тандем. Съучредители са на Българското фотографско сдружение и са основатели на продуцентска компания „Агитпроп“. Двамата са автори и/или оператори на множество пълнометражни документални филми, експериментални видеа и визуални кампании.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театър „София“ представя премиерно „Комедия от грешки“
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Виена отново е в ритъма на валса
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както вин ...
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“. Тя е подредена до 30 ноември в софийската галерия „Прегърни ме", съобщава ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Тикер в 02:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Калейдоскоп
959
Калейдоскоп

„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена

Това каза Борис Мисирков, който заедно с Георги Богданов е автор на изложбата в галерия „Алма матер“ на Софийския университет „Св.Климент Охридски“.

| 22 Ноември 2024, 14:09 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Снимка © Христо Касабов / БТА (ЛФ)

Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на Берлинската стена.

Това каза Борис Мисирков, който заедно с Георги Богданов е автор на изложбата в галерия „Алма матер“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Още със самото ми появяване не знаеха откъде съм, кой съм. Винаги съм бил много различен и съм се стремял към това. Това ми носи колкото щастие, толкова и негативи, човек трябва да показва характер и да отстоява позиции, каза художникът Греди Асса, който е носител на Националната награда за живопис „Захарий Зограф“ за 2023 година. 

Художникът получи официално наградата си на церемония в Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков.

Кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов връчи на Асса статуетка с образа на Захарий Зограф, дело на скулптора Георги Чапкънов, парична награда в размер на 4000 лева и почетна грамота на Община Самоков. 

Носителят на наградата посочи, че е много изненадан и щастлив, защото от известно време не се интересува за така наречения „художествен живот“.

Той каза, че се надява

Людмил Георгиев и галерия „Графикарт“ ще участват в първото международно изложение за съвременно изкуство в София Sofia Art Fair, което ще се проведе от 3 до 6 октомври в „София тех парк“. Това съобщиха от екипа на галерията.

„Людмил Георгиев, член на кръга „Графикарт“ и един от най-изявените ни съвременни графици, ще покаже дръзки цветове, различни форми и експериментални техники в своите нови графични творби от цикъла „Моите градини“, които ще бъдат подредени в индивидуална експозиция в павилион F3 на форум „Джон Атанасов“ в „София тех парк“ на 4 октомври“, разказват организаторите. 

Галерия „Графикарт“ също ще участва в изложението и ще представи останалата част от кръга „Графикарт“ - Васил Колев-Vassilo, Емануела Ковач, Бранко Николов и Веселин Дамянов&n

Фенове на хитовата поредица „Игра на тронове“, която приключи през 2019 г., могат да наддават за костюми, реквизити, декори и сувенири, предаде Асошиейтед прес.

Повече от 2000 предмета ще бъдат предложени на търг през октомври от аукционната къща „Херитейдж Окшънс“ (Heritage Auctions).

Началните цени  за емблематичните предмети варират от 500 до 20 000 щатски долара. Сред тях са доспехите и мечът на сър Джайм Ланистър, както и дребни реквизити като зъбни протези, използвани от белите бродници. 

Сред другите забележителни предмети са наметалата, палтата и кожените ансамбли на Денерис Таргариен, носени от Емилия Кларк, мечът Longclaw на Джон Сноу, изигран от Кит Харингтън, и брошката Hand of the Queen, носена от Питър Динклидж в ролята на Тирион Ланистър.

Очакват се дори предмети, които не са имали много екранно време, ка

Галапремиерата на „Гунди – легенда за любовта“ е събрала 8000 души в зала „Арена 8888 София“ на 9 октомври вечерта, съобщават продуцентите от „Междинна станция“. 

По думите им филмът е излъчен на 30-метров екран, най-големият създаван у нас, с цел прожекцията да бъде още по-завладяваща и да потопи зрителите максимално в историята на един от най-обичаните българи. Сред специалните гости на прожекцията са били съпругата на Георги Аспарухов – Величка Маркова, и синът им Андрей Аспарухов. 

Събитието е посрещнало над 1000 специални гости, сред които президентът Румен Радев, Илияна Раева, Наско Сираков, Александра Богданска, Диляна Попова, Виктор Стоянов, Наум Шопов, Евгения Джаферович, Ники Михайлов и Николета Лозанова, Графа. По син килим е преминал и екипът на прод

Кънтри групата Lilly of the West издава нов албум за Коледа. Идеята за Christmas with Lilly of the West е на Лили Друмева, която казва, че след 12 албума с групата й в стил кънтри, суинг или блус, е време и за първа коледна селекция. 

Празничният репертоар включва обичани евъргрийни като Joy to the World, White Christmas, Winter Wonderland, Silver Bells, Jingle Bells, Rockin’ around the Christmas Tree и други, поднесени с нови аранжименти. 

Има също немски и френски класики като Minuit, chretiens на Адолф Адам и Stille Nacht на Франц Ксавер Грубер, госпъл химна Go Tell it on the Mountain, както и емблематичната песен на канадския композитор Леонард Коен – Hallelujah. Записите се осъществяват от Станислав Донев (ст

„Това, което направихме в университета се казва Coming Soon или „Предстоящо откриване“, защото си дадохме сметка, че 35 години вече все чакаме да се открие това, което ни предстои, и което започна да ни се случва след 1989 година“, каза Мисирков.

Авторите превръщат стъклените кубове на галерия в грейнали витрини на нов търговски обект, изпълнени със сенките на неясни обекти на желанието. 

Русенският театър предлага шест спектакъла на своята публика през месец ноември. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев. 

Началото ще бъде поставено на 4 ноември с "Опит за летене" - по Радичков. Режисьор е Недялко Делчев. Гост-актьор е Алексей Кожухаров, сценограф е Борис Хаджигеоргиев, а композитор е Пламен Мирчев - Мирона. Участва почти цялата трупа на театъра. 

"Историята, която ще види публиката, е като съновидение на човек, който вижда своите ученици. Всичко става в едно малко селце някъде в Балкана и всички познават попа, даскала и кмета, но най-вече даскала, който ги е създал като хора", коментира режисьорът.

Следващият спектакъл - по произведението на Стефан Цанев "Духът на поета", с режисьор Ивайло Ненов, ще бъде на 8 ноември. 

Забавната история "Натюрморт със затлъстял племенник" - с гост-актьорите Любо Нейков

Близо двучасов концерт изнесе тази вечер във Враца Лили Иванова. Публиката изпращаше с дълги аплодисменти и викове „Браво, Лили!" и „Обичаме те“ песните . Овациите бяха за „Студ“, „Сълза“, „Покруса“, „Бурната река“, „Този свят е жена“, „Невероятно“ и други нейни хитове, изпълнени пред пълната зала в Драматично-кукления театър в града.  

Примата излезе на сцената с елегантен черен панталон, блейзър в същия тон и бяла риза. Традиционното бурканче с мед беше до певицата, заедно с букети цветя. Тя изказваше благодарности на почитателите си след всяка песен.

„Тук не е много равно", пошегува се Лили Иванова, ходейки по сцената и представяйки лично своите музиканти. Характерно за певицата, тя отправи персонална благодарност към хората от екипа и музикантите от Li Orchestr

Два отпечатъка на творбата на Банкси „Момичето с балона“ ще бъдат продадени на търг в САЩ, съобщава Би Би Си.

Те са част от колекцията на Стив Лазаридис - бивш агент и фотограф на графити артиста, като се очаква те да бъдат продадени за около 60 000 до 80 000 щатски долара.

 По време на търг на „Сотбис“ през октомври 2018 г. друго копие от тази творба се самоунищожи и се превърна в произведението „Любовта е в кошчето“.

Миналия месец още един отпечатък на „Момичето с балона“ придоби известност, след като бе откраднат от галерия „Гроув“ в Лондон и впоследствие намерен от полицията.

Търгът включва и някои от другите най-ранни известни творби на Банкси, включително розов отпечатък с шаблон на плъх, който държи бормашина в моторна лодка, и изображение на бунтовник, който хвърля цветя.

Д

Колективна изложба с картини и пластики на шуменски художници, членове на „Клуб култура за Шумен“, беше открита в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Експозицията е част от второто издание на инициативата „Лято Арт".  

В изложбата участват Александър Величков, Бехчет Данаджъ, Валерий Желязков, Красимир Арсов, Калоян Тодоров, Десислава Досева, Мариана Петкова и Пламен Петков.

С изпълнения на китара се включи китаристката Кристин Николова. 

Събитието беше посетено от Зам.-кметът на община Шумен Доц. Виктория Ковчазова, представители на културни и творчески институции и граждани. 

Мариана Петкова поздрави организаторите на фестивала, участниците в изложбата и хората, дошли да разгледат художествената експозиция.

Журналистката Миглена Стефанова коментира пред публика картините на визуалните артисти. Според нея експозицията е сво

Между станалата картина и нестаналата крачката е само една и трябва да я усети човек - кога е направена тази крачка. Това казва художникът Симеон Спиридонов през 1996 година в документалния филм на БНТ  „Следа към себе си“.

РОДЪТ

Художникът е роден на 20 август 1944 г. в Севлиево, където са евакуирани родителите му по време на Втората световна война. Правнук е на видния възрожденец Христо Спиридонов - първи кмет на Севлиево след Освобождението, депутат във Великото Народно събрание. Главната улица на град Севлиево носи името на Христо Спиридонов.

Симеон Спиридонов е внук на подполковник Григор Спиридонов, загинал геройски при Разлог през 1912 г. по време на Междусъюзническата война. Главната улица на града носи неговото име. Баща му Димитър Спиридонов е икономист, осъден от Народния съд. 

ПЪРВИТЕ

„Общо взето, се опитахме да си представим нещо като мазето на главите ни или мазето на душите ни, в което са захвърлени и прашасали звезди петолъчки, Ленин, Димитров… Паралелно сме започнали някакъв ремонт на цялата къща. Вдигнали сме скеле, но тези неща още се мотаят там. Не знаем точно в кой ъгъл да ги сритаме, кое ще изхвърлим, кое няма да изхвърлим. И затова цялата тази фантасмагория сега се прожектира на стените на галерията“, обясни Борис Мисирков.

Разказа, че почти всичко, което е показано и наредено за експозицията, е реално - използвани са истински бюстове от Музея на изкуството от периода на социализма, буркани с компот и др. Много ни радва играта с текстурата на нещата, които са близко и са остри, и нещата, които са размазани, каза Мисирков.

По думите му е абсолютно съзнателно решението експозицията да бъде „извадена“ на стените на галерията, за да може студентите, които минават през нея, да видят това, което се случва.

„Но това очевидно обърква, защото непрекъснато виждаме хора, които се опитват да напъват вратите и да искат да видят какво всъщност има отзад. А всъщност има само сенки“, каза той.

Според Георги Богданов е важно как наблюдаващият приема силуетите, сенките и цветовете в „Предстоящо откриване“: „Изключително ни е важно студентите, които ежедневно минават, и това е обществено пространство, да ги възприемат. Щастливи сме, че го правят, което в днешно време означава, че минават с 10-20 секунди по-бавно през това място, вдигат телефончета, снимат всичко. Вярвам, че вечерта след срещата си с инсталацията, младежите си правят разбор и си дават сметка през какво са минали. Не настоявам студентите да са обременени с познание за това какви са силуетите“. 

„Това са нашите обременености, на хората над 50-годишна възраст, които бяхме 18-годишни през 1989 година - подготвени за едно, заживели в друго и носещи със себе си непрекъснато историята на държавата и справящи се с това какво носим като наследство. Опитвайки се да влезем в този магазин на неслучващото се, непрекъснато строящо се и предстоящо, в крайна сметка, бъдеще“, обясни Георги Богданов.

За авторите инсталацията представлява класическа фотография или класически светлопис върху по-големи платна. „Вместо на хартия и по метода на химията, чрез активиране на среброто, ние светлинно сме експонирали това, което иначе би се отразило на хартията. Много си поиграхме да има цветни петна, но са с доста обрани, ненаситени и в някакъв смисъл – ключови цветове“, каза Богданов.

Сценограф на изложбата е Александър Смолянов. „Предстоящо откриване“ е в рамките на първия Фестивал за европейска солидарност, посветен на падането на Берлинската стена. Форумът е организиран от културния център на Софийския университет (СУ) и сдружение „Център за четене и култура“.

„Александър Кьосев и културният център на университета ни дадоха тази задача още през пролетта – да помислим можем ли да направим нещо в тази галерия по случай 35 години от падането на Берлинската стена. Ние, общо взето, изпаднахме в лек ступор, защото за тези 35 години всичко е направено, всичко е казано, всички архиви са извадени. А и ние самите, както и общо взето цялата нация, не знаем точно какво ни се случва в момента“, каза Борис Мисирков.

„Не е случайно, но ние сме поканени да превземем това пространство от културния институт към университета, така че мястото е идеално. Надявам се максимално да сме постигнали целта с общуването със студентите по начина, по който сме го превзели“, отбеляза Георги Богданов.

„Ние в някакъв смисъл сме започнали буквално използвайки като платно стените на самата галерия. И оттам насетне се опитваме да ги преодолеем като автори отвътре, надявайки се, че зрителят, като наблюдател отвън, но най-вече разчитайки, че в крайна сметка ще се усети, че стените не съществуват и те са предимно и само в главите ни“, добави той.

Според него изложбата представя максимално разголени съзнанията на авторите, а ако има ирония в нея, то тя не е преднамерена.

„Посланието е, че нито свобода, нито демокрация, нито красив живот не са даденост и не са нещо, до което стигаш, правиш го и то е готово и завършено. А това е един процес – бавен, мъчителен, объркан, в който всички просто трябва да продължаваме напред“, отбеляза Борис Мисирков.

Борис Мисирков и Георги Богданов завършват заедно НГДЕК, НАТФИЗ и експериментален център Fabrica, Италия. Като фотографи, художници и кинематографисти работят изключително в тандем. Съучредители са на Българското фотографско сдружение и са основатели на продуцентска компания „Агитпроп“. Двамата са автори и/или оператори на множество пълнометражни документални филми, експериментални видеа и визуални кампании.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театър „София“ представя премиерно „Комедия от грешки“
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Виена отново е в ритъма на валса
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Цветни аспекти
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.